Ošetrovanie a starostlivosť o nábytok s rôznymi druhmi povrchu

starostlivosť o nábytok

Máte ju konečne doma. Krásnu novú kuchyňu, obývačku či vstavanú skriňu. Prvé týždne chránená a hýčkaná, časom však nášmu oku zovšednie a splynie s interiérom ako úplná samozrejmosť.

Ak ale chcete, aby vás pohľad na nábytok tešil aj po rokoch, je potrebné myslieť na správnu starostlivosť.

V tomto článku sa preto pozrieme na to, ako sa starosť o nábytok s rôznymi druhmi povrchov, čo robiť a čoho sa naopak vyvarovať, aby ste jednotlivé povrchy nepoškodili unáhleným konaním.

 

Starostlivosť o nábytok s povrchovou úpravou zo štandardnej fólie

Na povrchy upravené štandardnou fóliou môžete použiť bežne dostupné čistiace prostriedky a čističe na plasty.

 

Pred celoplošným použitím prostriedok vždy otestujte na menšom skrytom mieste.

 

Rozsiahle znečistenie alebo silno farbiace látky umyte čo najskôr vodou a bežným čistiacim prostriedkom. Zaschnutých škvŕn sa zbavíte oveľa ťažšie.

Vyhnite sa abrazívnym látkam s drobnými čiastočkami, ktoré môžu spôsobiť mechanické poškodenie.

Ak na nábytku predsa len spozorujete staršie zaschnuté škvrny, usadeniny, mastnotu, použite roztok horúcej vody a mydla. Na čistenie môžete využiť kefku s jemnými vláknami.

Pre odolnejšie škvrny môžete siahnuť po čističi s maximálnym podielom alkoholu 20 %.

Na záver vždy povrch umyte čistou vodou, aby ste sa zbavili zvyškov použitého prostriedku a utrite do sucha.

Čo nepoužívať na fóliovaný nábytok:

  • Žiadne zafarbené čističe, ani v zriedenej forme, aby farbivá nezanechali stopy.
  • Žiadne organické rozpúšťadlá, odlakovače a koncentrovaný alkohol.
  • Nevhodné sú aj vysokotlakové a parné čističe.
  • Nevhodné sú abrazívne látky.

 

Starostlivosť o nábytok s povrchovou úpravou z matnej fólie

Vo všeobecnosti platia aj pre starostlivosť o matné povrchy podobné pravidlá ako pre štandardné fólie. Pozrieme sa teda hlavne na malé rozdiely v ich údržbe.

 

Matný dekor fólie na povrchu nábytku je vytvorený použitím špeciálnych aditív v lakoch. Tie môžu byť citlivejšie na zafarbené látky a tekutiny. Najvýraznejší vplyv majú na svetlé dekory.

 

Preto obzvlášť dbajte na rýchle odstránenie látok, ktoré aj na iných materiáloch môžu zanechať trvalé škvrny. Sú to napríklad káva, červené víno, rôzne silno farbiace korenia, horčica. Čerstvé škvrny odstráňte vodou a bežným čistiacim prostriedkom, nie abrazívnym.

Nenechajte škvrny zaschnúť, lebo z citlivejších povrchov už ich možno nebudete vedieť bezo zvyšku odstrániť!

Na rôzne staršie zvyšky striekancov, usadeniny, mastnoty znovu využite teplú vodu, mydlo a jemnú kefku. Prípadne čistiaci prostriedok s maximom 10 % alkoholu, vždy podľa pokynov od výrobcu. Následne umyť a utrieť do sucha.

Čo nepoužívať:

  • Žiadne zafarbené čističe, ani v zriedenej forme, aby farbivá nezanechali stopy.
  • Žiadne organické rozpúšťadlá, odlakovače a koncentrovaný alkohol.
  • Nevhodné sú aj vysokotlakové a parné čističe.
  • Nevhodné sú abrazívne látky.

 

nábytok vysoký lesk údržba povrchu

Starostlivosť o nábytok s povrchovou úpravou z lesklej fólie

Lesklé povrchy sú častou súčasťou dnešných moderných interiérov. Ako každá vzhľadovo atraktívnejšia voľba, majú o niečo vyššie nároky na zachovanie estetických vlastností.

Počas prenosu a pri montáži sú výrobky z nich vybavené ochrannou fóliou (modrou alebo priesvitnou), aby nedošlo k poškodeniu ešte pred uvedením do prevádzky.

Po odstránení ochrannej fólie sa pokochajte novým nábytkom, ale nečistite ho. Prvé ošetrenie by malo nasledovať až o 4 týždne. Povrch sa počas tejto doby teplotne prispôsobuje a nadobudne väčšiu pevnosť.

Následne používajte handričku z mikrovlákna namočenú v teplej vode. Môžete využiť aj špeciálne autoutierky napustené čistiacim prostriedkom.

Pre všetky čistiace prostriedky na tieto povrchy platí:

  • Nesmú obsahovať ketóny, estery, aromatické uhľovodíky a alkohol v koncentrácii nad 25 %.
  • Nepoužívať syntetické čistiace prostriedky na plasty na báze octu.
  • Nepoužívať organické rozpúšťadlá.
  • Nepoužívať abrazívne čistiace prostriedky (majú drobné čiastočky, prášok, piesok), mohli by mechanicky poškodiť povrch.
  • Prostriedok vždy zriediť s vodou.

 

Starostlivosť o nábytok s akrylátovým povrchom

Nábytok s akrylátovým povrchom je dodávaný s krycou fóliou, ktorá chráni pred náhodným poškodením. Po montáži, ak už je prostredie čisté a bezprašné, odstráňte ochrannú fóliu.

 

Po odstránení fólie je akrylátový povrch približne 2 týždne citlivý na poškodenie. Počas tejto doby musí materiál vyzrieť.

 

Po odlepení fólie odporúčame povrch zľahka ošetriť antistatickým sprejom Pronto proti prachu, použitím jemnej handričky bez švov zo 100 % bavlny. Antistatický sprej uzavrie póry v materiály a zlepší tak odolnosť voči poškriabaniu.

Následne počas doby zrenia dvierka nečistiť.

Po vytvrdnutí akrylu môžete znovu používať antistatický čistič na umelé hmoty, prípadne leštiaci prostriedok, ktorý odporučí výrobca.

Dbajte na použitie mäkkej handričky z čistej bavlny bez švov. Pozor na okraje, ktoré by nemali byť obšité syntetickou niťou – tá môže povrch poškriabať.

Na väčšie nečistoty použite vodu a saponát. Následne povrch znovu pretrite antistatickým sprejom.

Čomu sa vyvarovať pri dvierkach s akrylátovým povrchom:

  • Pozor na zvýšené mechanické namáhanie – škrabanie, abrazívne látky.
  • Nepoužívať škrabky, drôtenky, kefy, papierové utierky, mikrovláknové utierky.
  • Nepoužívať látky na báze alkoholu.
  • Nepoužívať rozpúšťadlá reagujúce s akrylátmi – benzín, toluén, acetón a iné organické rozpúšťadlá.

 

Starostlivosť o nábytok so špeciálnym striekaným povrchom

Špeciálne laky sú nanášané s veľkou presnosťou pri strojovom spracovaní. Povrch je uzavretý niekoľkými vrstvami laku, čím sa dosahuje dokonalý hladký vzhľad. Tieto povrchy sú matné, odolné voči lešteniu a bez viditeľných odtlačkov prstov. Dlhé roky si zachovávajú svoje nadštandardné vlastnosti.

Povrch je možné čistiť štandardne, ako klasický nábytok. Postačí mäkká vlhká handrička, prípadne saponát či iný vhodný čistiaci prostriedok s obsahom alkoholu.

Pri masívnom znečistení môžete použiť aj technický benzín a denaturovaný lieh.

Pozor si dajte len na nasledovné pravidlá:

  • Keďže je povrch matný, nepoužívať leštiace prostriedky.
  • Nepoužívať handričky s abrazívnym povrchom.
  • Nepoužívať ani prostriedky s kovovými a plastovými hoblinami.
  • Vyvarujte sa použitia kyselín, rozpúšťadiel, látok s obsahom chlóru.

 

starostlivosť o nábytok z dyhy

Starostlivosť o nábytok s povrchom z dyhy

Dyha je tenká vrstva masívneho dreva, lepená na drevovláknitú dosku. Môžete si tak vychutnať vzhľad skutočného dreva, s výhodnejšou cenou a so stálejšími vlastnosťami ako má čistý masív.

 

Dyha sa povrchovo ošetruje rovnako ako masívne drevo, a tak sa o ňu treba aj starať.

 

Pri pravidelnej údržbe a odstraňovaní prachu postačí jemná vlhká handrička.

Ak sa potrebujte zbaviť silnejšieho znečistenia, môžete pridať jemné neutrálne mydlo, alebo príslušný ošetrovací prostriedok. Povrch následne utrite dosucha.

Pozor na intenzívne farbiace látky a tekutiny. Je nutné ich z povrchu ihneď odstrániť, aby nezanechali trvalé škvrny. Ľahkými dotykmi savou handrou, nerozotierať po povrchu. Treba si pamätať, že drevo je pórovitý materiál.

Je dobré vždy používať podšálky, podstavce pod poháre a podobne. Jednak kvôli tekutinám, a tiež kvôli vysokej teplote pri nápojoch a jedlách.

Dyhovaný nábytok môže mať rôznu povrchovú úpravu – lakovanie, morenie a iné. Ak chcete použiť špeciálny čistiaci prostriedok, je dobré vedieť, aká úprava bola použitá. Spýtajte sa výrobcu vašeho nábytku.

 

Univerzálne typu pre údržbu všetkých druhov povrchov nábytku

Test prostriedku na malej ploche

Ak používate nový, ešte neodskúšaný čistiaci prostriedok, otestujte ho na menšej nenápadnej ploche nábytku. Takto sa vám nestane, že by prišlo k nesprávnej voľbe prostriedku pre daný typ povrchu a vyhnete sa prípadnému poškodeniu. Postupujte podľa návodu, ktorý popisuje výrobca. Ak je to možné, používajte tiež čistiace materiály (handričky, hubky) vhodné pre konkrétny ošetrovaný povrch.

Rešpektujte vlastnosti povrchu

Podrobnosti sme rozobrali pri konkrétnych povrchoch. V každom prípade však platí, že rôzne povrchy potrebujú rôznu údržbu. Ušetríte si rôzne nepríjemnosti, či dokonca nenávratné poškodenia a stratu estetických vlastností.

Ochrana pred vlhkosťou

Pri správnom vyhotovení a povrchovej úprave je väčšina materiálov dostatočne odolná pred vzdušnou vlhkosťou. To však nemusí platiť pre priamy kontakt s tekutinami. Dbajte na to, aby nábytok nebol dlhodobo v priamom kontakte s vodou. Aj keď štandardnej ploche ani priamy styk s vodou nič nespôsobí, stále sú tu hrany, spoje či styčné plochy, kde pravidelný dlhodobý kontakt môže spôsobiť znehodnotenie. Preto prípadnú vodu vždy vytrite dosucha.

Pravidelnosť

Pravidelnou starostlivosťou sa vyhnete prípadnému zájdeniu povrchov, či dlhodobému pôsobeniu agresívnejších nečistôt. Pravidelné zbavovanie sa prachu pomôže nielen vašemu nábytku. Občasné oživenie správnym druhom prostriedku zabezpečí navrátenie optických vlastností a dlhodobú ochranu povrchov.

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor